Teleferik faciasında Kepez Belediye Başkanı  Mesut Kocagöz ve dört şüpheli tutuklandı Teleferik faciasında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ve dört şüpheli tutuklandı

Etkinlik kapsamında, Diyetisyen Sinem Yörük tarafından "Kadınlarda Beslenme ve Diyet" konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Antalya Şehir Plancıları Odası Başkanı Funda Yörük, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, kadınların sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenmelerini ve bu konuda doğru bilgilere ulaşmalarını önemsediklerini belirtti. Bu tür etkinliklerin kadınların toplumsal ve bireysel yaşamlarında daha bilinçli ve sağlıklı kararlar almalarına yardımcı olduğunu vurguladı.

Katılımcılar, Yörük'ün uzmanlığıyla beslenme alışkanlıkları hakkında önemli bilgiler edinirken, sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme pratikleri konusunda ipuçları aldılar.Soruları yanıtlayan ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Diyetisyen Sinem Yörük kadınların kendi başına diyet yapmaması gerektiğini uzman doktorlar ve diyetisyen kontrolünde diyet yapmaları gerektiğini vurguladı. Bunun yanı sıra Kalsiyum ve D vitaminin kadınlardaki etkisinden bahseden Yörük “ 45 ve 55 yaş arasında menepoza girmeye açık birer bireyleriz. Bu yüzden kalsiyum ve demir kullanımlarına dikkat etmeliyiz. Kadınlar Menepoz  dönemine girmeden  önce önlem alması gerekir. Hareketsizlik her yaş grubunda olduğu gibi menepoz döneminde de önemli bir faktördür. Bununla beraber beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Genç yaştaymış gibi hunharca yemeye meyiili olduğumuz zaman vücudumuza en az 10 kilo menepoz döneminde malesef  eklenmiş oluyor. Düzenli beslenme ve egzersizle  bu dönemi çok sağlıklı atlatabiliriz.” dedi.

6824Edfc 615A 43F5 B9D1 2A557E9736B8

YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR

Diyette yanlış bilinen doğrulardan bahseden Sinem Yörük “ Kadınlar özellikle kahvaltı yapmaya dikkat edilmeli.Bunu  bir diyetisyen olarak tüm kadınlardan rica ediyorum. Özellikle çalışan kadınlar iseniz kahvaltı yapmadan öğün atlayabiliyoruz. Hem enerji hem  de mutlu motivasyonlu  güne başlayabilmek için kahvaltı yapmalıyız. Kahvaltı eksikliği kilo alımını ciddi etkiliyor. Çünkü kahvaltıdan çıkartamadığımız enerjiyi gün içinde abur cuburlar yiyerek çıkarıyoruz, bu da  kilo almamıza neden oluyor.  Bizler şunu düşünüyoruz. Yağ kullanmazsam zayıflarım. Bu yanlış bir bilgidir. Doğru yağı kullanırsak daha sağlıklı zayıflarız. Zayıflamayı kendi başımıza değil bir diyetisyen eşliğinde yapmalısınız.”dedi.

F65D532D Ba20 498F 99A2 4E2866B2Bee9-1

HERKES ARALIKLI ORUÇ YAPMAMALI

Aralıklı oruç hakkında bilgilendirme yapan Yörük “Aralıklı oruç yapmaması gereken bazı gruplar var. Bunlardan en önemlisi şeker hastası olan gruplar kesinlikle aralıklı oruç yapmamalı. Çeşitlendirilmiş ve sınıflandırılmış diyetler kişiye özgü olmalı. Herkes her diyeti yapmamalı.Bir diyetisyen tarafından destek alınması gerekir. Her aralıklı oruç herkesin vücuduna aynı etkiyi vermez. Kimi vücuda aralıklı oruç iyi gelirken kimilerine gelmeyebilir. Hatta kilo olarak bile geri dönüş yapabilir” dedi.  BUSE YEŞİL

36Ff1C6D 8E67 467D 803E A83Cbebc4Bea

Bd7Ff1Ea 281B 428D 8Bc3 D679D5Efc53EF7Bf7Fa2 35B8 40Cb A052 9647C36Ef982