Konyaaltı’nda minikler sokak hayvanlarını unutmadı Konyaaltı’nda minikler sokak hayvanlarını unutmadı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Gülsüm Kıldan, yaklaşan 31 Mart seçimleri öncesinde seçilecek olan belediye başkanlarından beklentilerini içeren seçim bildirgesi yayınladı. Son 5 yılda Antalya’da yaşanan orman yangınlarının, depremlerin, sellerin ve su kaynaklarının yanlış kullanımlarından doğan kuraklığın tüm canlıların hayatının çok büyük risk altında olduğunu herkese gösterdiğini vurgulayan Başkan Gülsüm Kıldan, “Vakit kaybetmeden peyzaj tabanlı şehircilik modeli, tüm planlama ve tasarım aşamalarında kullanılmalı ve Antalya çok kısa süre içinde afet ve iklim dirençli kent haline getirilmelidir. Antalya’da peyzaj tabanlı şehircilik anlayışıyla suyun etkin kullanımı ve su tasarrufu için; doğal ve yerli bitkiler kullanılmalı, doğru kurakçıl peyzaj uygulamaları yapılmalı, çim uygulamaları yerine çayır ve mera ile yeşil alan zeminler oluşturulmalıdır. Bunun yanında kent içindeki sulak alanlar doğal yapısı ve biyoçeşitliliği bozulmadan korunmalıdır. Yağmur bahçeleri ve bunun gibi uygulamalarla yağmur suyu hasadı yapılmalı, su geçirimsiz yüzeyler yerine doğal geçirimli yüzeyler yaparak su kaynakları beslenmelidir” dedi.

AKTİF YEŞİL ALAN KİŞİ BAŞINA EN AZ 12 METREKAREYE ÇIKARILMALI 

Aktif yeşil alan miktarı, kişi başına en az 12 metrekareye çıkartılması gerektiğini önemle vurgulayan Kıldan, “Antalya’da 7 ilçe belediyesinde farklı metrekarelerde farklı koşullarda ruhsat aşamasında istenen peyzaj projeleri tüm belediyelerde Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği gereği ruhsata tabi tüm yapılarda metrekare sınırı olmadan peyzaj projeleri istenmeli, bu projelerin uygulanması sağlanmalı. Antalya’da bulunan 19 ilçe belediyesinin yalnızca 8’inde peyzaj mimarı çalışmaktadır. Daha yaşanabilir Antalya için, Ulaşım, Fen işleri, Yeşil Alanlar, İklim Değişikli Sıfır Atık Daire Başkanlıkları, Etüt Proje Müdürlükleri, İmar Müdürlüklerinde peyzaj mimarı istihdamının artırılması, özellikle park ve bahçe, yeşil alan daire başkanlarının peyzaj mimarı olmalıdır. Kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı, kişi başına en az 12 metrekare çıkartılmalı, afet risklerini azaltmak ve ekosistemlerin sürdürülebilir kullanımı için Antalya özelinde eylem kılavuzları hazırlanmalı ve ‘Antalya Peyzaj Master Planı’ oluşturularak açık ve yeşil alanlar sistemi oluşturulmalıdır.”diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKAN DANIŞMALARININ ARASINDA PEYZAJ MİMARI OLMALI

Belediye başkanlarımızın danışmanları arasında mutlaka ‘peyzaj mimarı’ olmalı diyen Başkan Kıldan “Peyzaj mimarları ve konu ile ilgili mühendislik disiplinleri ile birlikte yağmur suyu yönetim planlarının hazırlanması, mavi- yeşil alt yapının planlanmasıdır. Antalya’da bulunan tüm park, yeşil alan, rekreasyon alanları, meydan vb. kamusal alanların yenilikçi, sürdürülebilir malzemeler ile tasarlanması ve insan sağlığına ve psikolojisine iyi gelen fonksiyonel kamusal yeşil alanların arttırılmalıdır. Çocuk oyun alanlarında kullanılan kauçuk (petrol yan ürünü) yerine organik malzemelerin (ağaç kabuğu, kum, çayır vb.) kullanılmalı, tüm yeşil alanlarda bulunan bozulmuş ve olur olmaz zamanlarda yolları sulayan ve suyu boşa akıtan sprinkler-sulama spreylerinin onarımları ve bakımlarının çok ciddi aralıklarda yapılmalı, peyzaj sulamalarında su hiçbir koşulda boşa akıtılmamalıdır. Bu nedenle Belediye başkanlarımızın danışmanları arasında mutlaka ‘peyzaj mimarı’ olmalı.”dedi.

İKLİME UYUMLU SÜRDÜRÜLEBİLİR ANTALYA HAYALİMİZ

Gülsüm Kıldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Peyzaj Mimarları Odası olarak daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir, iklimle uyumlu, tüm canlıların eşit yaşama haklarının olduğu daha adil çevrelerin yaratılmasında asıl sorumluluk sahibi meslek gruplarından biri olmamız sebebiyle, sürdürülebilir bir Antalya hayal ediyoruz. Bu amaçla 2024 yılı mart ayında yapılacak yerel seçimlerde bizimle aynı hayali taşıyan başkanlarla daha güzel bir Antalya inşa etmeyi diliyor, tüm adaylarımıza başarılar diliyoruz.” 

BUSE YEŞİL