Büyükşehir’den 3 mahalleye 18 bin 200 yapışkan tuzak desteği Büyükşehir’den 3 mahalleye 18 bin 200 yapışkan tuzak desteği

Antalya'nın Kaş ilçesinde tarihi, kültürel ve doğal değerler nedeniyle arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tanımlanan Likya Uygarlığı'nın başkenti Patara Antik Kenti'nde kaçak inşa edilen 800'ü aşkın villa ve yazlığın bulunduğu alanda yapılaşmayı yasal hale getirecek imar planının iptali için açılanın davanın bilirkişi heyeti, bugün inceleme yapacak. Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Murat Aksoy, kaçak villa ve yazlıkları yasal hale geçirmeyi amaçlayan planın kamu yararı ve vicdanına aykırı olduğunu söyledi.

 Antalya'nın Kaş ilçesinde barındırdığı tarihi, kültürel ve doğal değerler nedeniyle arkeolojik ve doğal sit olarak tanımlanan, 1990 yılında da Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Likya Uygarlığı'nın başkenti Patara'da, 1/25 binlik imar planının iptali için açılan davanın bilirkişi heyeti, inceleme yapacak. Nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta deniz kaplumbağalarının da Akdeniz'deki en önemli yuvalama alanlarından biri olan Patara'da, 1/25 binlik imar planı kapsamındaki arazilerde 800'ün üzerinde kaçak villa ve yapı bulunuyor.

İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Patara 1/25 binlik Özel Çevre Koruma Bölgesi Planı, Kaş'ta 18 Mart 2022 ve 25 Ocak 2023 tarihlerinde askıya çıkartıldı, itirazlar sonucu indirildi. En son 12 Mayıs 2023 tarihinde onaylanan, 5 Haziran 2023 tarihinde tekrar askıya çıkarılan planın iptali için Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın da desteği ile Kaş Çevre ve Kültür Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından dava açıldı.

BUGÜN KEŞİF GÜNÜ

Dava kapsamında mahkeme tarafından atanan bilirkişi heyetinin keşfi, 15 Mart'tan 25 Nisan'a ertelendi. Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Murat Aksoy, "Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25 binlik Nazım İmar Planı'na açtığımız davaya istinaden bilirkişi keşfine karar verilmiş, bilirkişi heyetine yaptığımız itiraz sonucu heyet 7 kişiye çıkarılmış, keşif tarihi ise 25 Nisan'a ertelenmişti. Perşembe günü keşif yapılacak" dedi.

'MEVCUT PLAN İPTAL EDİLMELİ'

Mevcut planın iptal edilmesi çağrısında bulunan Aksoy, "Kaçak yapılaşmalar tasfiye edilmeli, 7 yıl süren bir çalışmanın sonucu ortaya çıkarılan Gelemiş Koruma Amaçlı İmar Planı uygulanmalıdır. Üç farklı koruma statüsü olan bu özel ekosistem üzerinde yükselen villaları yasallaştıracak ve bir o kadarının inşa edilmesine sebep olacak bu planlama yanlışından kesinlikle vazgeçilmelidir" diye konuştu.

HABER MERKEZİ