Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu, düzenlediği basın toplantısında Konyaaltı sahilinde bulunan kaçak yapılaşma ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, “Konyaaltı sahili özel işletmelere kurban ediliyor” başlıklı açıklamayı İKK Sekreteri Şabat Tat yaptı. Konyaaltı sahilinin özel işletmelere kurban edildiğini kaydeden Tat, “640 km'lik sahil şeridi ile Türkiye'nin en önemli turizm kenti olan Antalya’ da, anayasaya ve yasalara aykırı olarak birçok otel ve işletme kıyıyı özel mülkü gibi kullanmaktadır. Özel işletme ve otellerden kıyıda yaptıkları işgaller için ecrimisil adı altında para cezaları alınırken, hiçbir şekilde bu aykırılıkların kaldırılması sağlanmamaktadır. Bu nedenle, ecrimisil adı altında kesilen ceza ödemeleri işletme sahipleri tarafından kira bedeli gibi algılanmakta olup bu durumun sonucunda kıyı alanlarında kaçak yapılaşma terörü ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere; Milli Emlak tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesine protokol ile 2018 yılından itibaren devredilen Konyaaltı sahilinde, öncelikle halk arasında 1. Etap Projesi olarak nitelendirilen Konyaaltı sahilinin Boğaçayı’na kadar olan kısmında, projesine aykırı kullanımların yıldan yıla artarak ilerlemesi sonucunda, vatandaşlarımızın kıyıdan yararlanmasının önüne geçecek işgaller yaşanmaktadır” dedi.

AYNI İŞGALLER YAŞANMASIN

Konyaaltı Sahili 1. Etap’ta yaşanan işgallerin Boğaçayı ve Liman arasındaki düzenlemelerde yaşanmamasını isteyen Tat, “TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu olarak bahse konu izinsiz uygulamalar hakkında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler, gerekse basın aracılığı ile sıkça yapmış olduğumuz çağrılar hakkında maalesef herhangi bir olumlu geri dönüş alamadığımız gibi son olarak da 2023 yılında Milli Emlak Müdürlüğü’ne protokol ile kiraya verilen yerlerin denetimlerinin yapılması, sonrasında işletmelerin projeye uygun hale getirtilmesi ve eğer gerekiyor ise protokolün iptal edilmesi talepli başvurumuza bugüne kadar herhangi bir geri dönüş sağlanmadığını Kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. 
Bununla birlikte; Konyaaltı sahili 2. Etap olarak adlandırılan Boğaçayı ve Liman arasındaki düzenlemelerin yaz dönemi öncesinde tamamlanmış olması nedeniyle, bu bölgede Konyaaltı Sahili 1. Etap’ta yer alan işgallerin benzerinin yaşanmadan önüne geçilmesi için ilgili kurumlar tarafından denetimin sürekli ve etkin şekilde gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.  
Bu hususta ilgili tüm kurumları göreve çağırdığımızı belirtmek istiyoruz. Tüm yurttaşlarımız tarafından bilinmelidir ki; kıyılardan yararlanmada herkes eşittir ve özel işletme sahipleri tarafından, vatandaşlarımızın sahil bandını ücretsiz kullanması anayasa ve kanunlara göre engellenemez” diye konuştu.

İşletmede çıkan yangında havadan ve karadan hızlı ilk müdahale ormanı kurtardı İşletmede çıkan yangında havadan ve karadan hızlı ilk müdahale ormanı kurtardı

HABER MERKEZİ

Editör: Büşra Sevilen