Kiracılar Dayanışma Platformu Attalos Heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kiracılar Dayanışma Platformu Başkanı  aynı zamanda Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Seda Kul önderliğinde yapılan basın açıklamasında, kiracıların yaşadığı zorluklara ve çözüm önerilerine dikkat çekildi. Başkan Kul, halkın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerken, kiracıların ev kiralarıyla mücadele etmek zorunda kaldığını ve maaşların büyük bir kısmının bu kiralar için harcandığını vurguladı. Ayrıca, siyasi partilerin sadece seçim dönemlerinde makarna dağıtarak halka yaklaşmaya çalışmasının yeterli olmadığını ifade etti.

Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı: 1 Mayıs'ta Emeğe Saygı İstiyoruz Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı: 1 Mayıs'ta Emeğe Saygı İstiyoruz

"Adaylara sesleniyorum, vaat vermek yerine sorunlara çözüm bulun!" diyen Kul "Bildiğiniz üzere halkın  çektiği çile yaşam mucadelesi için çıktığımız bu yolda sonuç alana kadar durmayacagimiza yemin ettik. Bu yüzden bugün yine meydanlardayız. Bugün hep beraber ilk sahurumuzu yapacağız fakat herkeste bir telaş var "ne yiyeceğiz, nasıl alacağız, kim bizi görecek?" Çoğu insan evinde yemeye ekmek bulamaz bir hale geldi. Çünkü alınan maaşlar sadece ev kiralarına gidiyor. Bunu bilen iktidar ve muhalefet halka şirin görünmek için makarna dağıtıyor. Bizler bu şirinligi görmek, o bir paket makarnayı verin diye elinize bakmak, bizleri bir paket makarnayla, bir paket çayla, bir lokma ekmek ile satın almanıza seyirci kalmayacağız . Sizler önce kendi türk halkınızı neden bu duruma getirdiğinizin, neden insanları pazardaki çürük sebzeyi meyveyi toplamaya, askılarda ekmek aramaya ittiginizin hesabını vereceksiniz . Yeter! Bu halk artık şirin görünme çabanızı yutmuyor."dedi. 

A1Cb55F2 698E 413A 90Fd 8A366F9B6726

PARTİ ADAYLARINA SERT ÇIKTI

İktidar ve muhalefet parti  adaylarına  seslenen Başkan Kul " İnsanları ev kiraları ile mücadele etmek zorunda bıraktığınız yetmez gibi mağduriyetlerini kullanarak tehditle, şantajla ülkeyi yönetenler olarak satın almaya çalışıyorsunuz . Bizi yönetenlerin en iyi bildiği şey  zora girdiklerinde ülkenin Cumhurbaşkanı olarak ekranlara çıkıp halka tehditler savurmaktır. Biz halk olarak bu tehditlerden korkmuyoruz . Doğalgazı mıkeseceksiniz kesin, ekmek mi vermeyeceksiniz vermeyin, Şunu da unutmayın tehdit ettiğiniz bu halk sayesinde saraylarda yaşıyorsunuz. Sizi yücelten bu halk sizi o saraylardan o koltuklardan kaldırmasını da bilir.  Şu an yerel seçimler için her aday şirin görünme çabasında Biliyorsunuz  ki  bende Büyükşehir Belediyesine bağımsız olarak adayım. Bir süredir sahada bilmediğimiz ne gibi sorunlar var diye araştırmadayım. Görüyoruz ki insanların yaralarına değindiğimiz de partiliysen uzak dur, sadece seçimden seçime geliyor partililer deniliyor. Siz bu halka ne yaptınız? Siz bu halkı ne hale getirdiniz de bu halk partilerden siyasetten soğudu.  İktidar parti adayına sesleniyorum buradan biz kiracılar dayanışması platformu olarak kapınıza geldiğimizde bir iktidar belediye başkanı olarak kapınızı çaldığımızda "halkın bu sorunları anlaması için ekonomist olması gerekir. Siz gidin ben derdimi ekonomistlere anlatayım demiştiniz. Antalya'da ki sorunların çözülmesi için kominizme yönelmemiz gerekiyor demiştiniz. Hakan bey görüyorum vaadleri sıralıyorsunuz. Nasıl yapacaksınız yönümüzü kominizme mi yönelteceğiz. Antalya'nın 5 yıldır süre gelen zarfta Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin bey sizinle zaten görüşmek imkansız. İki senedir meydanlardayız, daha yüz yüze gelmek nasip olmadı. Ulaşılabilir bir başkan oldugunuzu bize güzel gösterdiniz . Halk ulaşılabilir sorunlarını çözecek insanları görmek istiyor."dedi. 

ÇOCUKLARIMIZ YATAĞA AÇ GİRİYOR 

Halkın sorunlarına çözüm bulun diyen başkan Kul sözlerini şu şekilde sürdürdü: " Şimdi sizlere burdan yine sesleniyorum; Bu halkın sorununa çözüm bulun, vaat vermeyin, yapın, hep birlikte görelim. Bazı şeyleri seçim sonrasına atmayın çünkü seçim sonrası kimse kimseyi tanımayacak. Reklamlar için yaptığınız masrafları gariban halka dağıtsaydınız görürdük yüceliğinizi...Bu halk ekmek bulamazken siz boş boş araç giydirip araç gezdiriyorsunuz . Çocuklar okula aç giderken sizler sadece vaad veriyorsunuz. Bu ülkede çocuklar aç uyuyor, okula aç gidiyor. Sonra onlardan eğitim alanında iyi olmalarını bekliyoruz. Artık çocukların eşit şartlarda büyümesini istiyoruz . Bu ülkeye yıllarca emek vermiş emeklilerimizi 10 bin lira gibi gülünç bir rakama mecbur bırakıyorsunuz. Emekliler emekliligini yaşayamıyor, ek iş bulup çalışıyor . Yeter diyin artık halk dayanamıyor. Kendi maaşlarınızı da ya aynı seviyeye getirin ya da bu insanları rahat bir şekilde yaşayacak şekilde maaşlar verin. İnsanlar mutsuz mutsuz değil torunlarının çocuklarının önünde başları dik bir şekilde  gezsin  istiyoruz.Burada verdiğimiz mücadele neticesinde 36 maddelik çözüm önerilerimizden görüyoruz ki ayda bir de olsa yavaş yavaşta olsa bazı şeyleri de yaptırmayı başardık . Ankara'ya götürdüğümüz çözüm önerilerimiz arasında yer alan sözleşmeler e-devletten yapılsın maddesi hayata geçiyor. Biz kabul ettirdik. Vergi kaçıran ev sahipleri denetlensin istedik şu an Türkiye'nin her yerinde kapı kapı dolaşıp kiracılar sorgulanıyor vergi kaçıranlara cezalar yazılıyor.Biz başardık . Yüzde 25 çözüm değil, ev sahipleri ile bizleri karşı karşıya getiriyor dedik ve bunda da haklı çıktık . Herkes sırf bu oran var diye kanlı bıçaklı oldu. Ev sahibi kiracısını, kiracı ev sahibini katletti. Sırada bizleri bu hayatta en çok yoran mahveden tahliye taahhütnamesi denilen kağıt parçası var. Onunla ilgili olan maddemizin de kabul edileceğine hayata geçirileceğine inanıyoruz. Bu yüzden yine diyoruz; 36 maddeden en az 20 tanesi hayata geçirilene kadar meydanlarda olmaktan vazgeçmeyeceğiz" 

HABER | HASAN ERYİĞİT