Antalya'nın Kepez ilçesinde 12 Nisan 2024 Cuma günü meydana gelen teleferik kazasının ardından tutuklanan Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün yerine başkan vekili seçimi için Kepez Belediye Meclisi bugün toplanacak. Antalya Valiliği'nin talimatıyla gerçekleştirilecek olan toplantıda, sadece başkan vekili seçimi ele alınacak. Meclis, gizli oylama usulüne göre başkan vekilini belirleyecek.

Belediye Kanunu'nun ilgili maddesine göre, başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından gizli oyla seçilecek. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada ise salt çoğunluk aranacak. Salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve en fazla oy alan üye başkan vekili olarak belirlenecek. Eğer oy sayıları eşitse, kura çekimi yapılacak.

Alanya Belediye Başkanı Osman Özçelik görevi devraldı Alanya Belediye Başkanı Osman Özçelik görevi devraldı

Kulislerde, CHP Meclis Üyesi Refik Emre Altekin'in başkan vekili olarak seçilmesinin muhtemel olduğu konuşuluyor. Ayrıca, Kocagöz ailesinin de Altekin'i desteklediği iddia ediliyor. Ancak, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile ilgili devam eden süreçte henüz bir gelişme yaşanmazken, AKP Grubu'nun seçimlerde aday çıkarmayacağı öğrenildi.

HABER MERKEZİ