1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle deprem bilincinin artması gerektiğine dikkat çeken JMO Antalya Şubesi, konu ile ilgili demeç verdi. Tedbir almanın gerekliliğine ve önemine dikkat çeken JMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Karancı, ‘’Asrın felaketini yaşayanlar, asrın yardımlaşması ve kardeşliğini yapanlar artık asrın tedbir ve önlemlerinin alınmasını bekliyor’’ dedi. Karancı ayrıca alınan önlemlerin destekçisi olduklarını belirterek, ‘’Yapılmayanların da takipçisi olacağız’’ diye konuştu.

Uyarılar dikkate alınmadı!

2023'te açıklanan Meclis Deprem Araştırma Komisyonu raporuna göre depremin toplam maliyetinin 104 milyar dolar olarak belirtildiğini ancak yine de depremde can ve mal kayıplarının yaşandığını ifade eden Başkan Karancı, bilimsel uyarıların dikkate alınmadığına dikkat çekti. Karancı, ‘’Ortaya çıkan can ve mal kayıplarının nedeni olarak depremlerin büyüklüklerine vurgu yapılması, şimdiye kadar çoktan alınması gereken önlemleri almayan, bilime, mühendisliğe, meslek odamıza ve meslektaşlarımızın uyarılarına kulaklarını tıkayan anlayışın sığındığı bahaneden öte bir anlam ifade etmemektedir’’ dedi.

‘Dirençli kentler üretmek zorundayız’

Depremin yıkıcı etkilerini ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirmek yerine afetlerle baş edebilme bilincinin kazandırılması gerektiğinin altını çizen Karancı, ‘’Güvenli ve dirençli kentleşme önceliğimiz olmalıdır. Her türlü tehlike ve tehditten etkilenme olasılığı bulunan yerleşmelerin, toplumların ve tüm sistemlerin; kendilerini koruma, işleyişini güvence altına alma, kısa sürede yeniden yapılanma ve değişime uyum sağlama için gerekli kaynaklara sahip olması ve bu kaynakları etkin kullanım becerisi ile afetlere karşı dirençli kentler inşa etmek zorundayız’’ diye konuştu.

Yerel yönetimlerin önceliği olmalı

JMO Şube Başkanı Mustafa Karancı, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerin ardından Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının dirençli kentleşme konusuna öncelik vermesi gerektiğini ifade etti. Jeoloji Mühendisleri Odası olarak yapılan çalışmaların destekçisi olacaklarını ifade eden Karancı, ‘’Dirençli kentleşme, deprem master planları ve kentsel dönüşümünün ön planda tutulması bu problemin tespiti ve kabulü anlamına gelmektedir. Bundan sonraki süreçte yapılan çalışmaların paydaşı, yapılmayan çalışmaların takipçisi olacağız’’ ifadelerini kullandı.

‘Ayrıcalık değil zorunluluk!’

Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı: 1 Mayıs'ta Emeğe Saygı İstiyoruz Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı: 1 Mayıs'ta Emeğe Saygı İstiyoruz

Deprem anında doğru reflekslerin oluşmasını sağlayacak deprem simülasyon tırının Antalya için bir gereklilik olduğunu ifade eden Başkan Karancı, ‘’Yaklaşık iki milyon yedi yüz bin nüfusu ile Türkiye’nin 5’inci büyük ili olan Antalya’da, bireylere gerçeğe en yakın deprem tecrübesini yaşatacak ve bu sayede bireylerin deprem anında doğru refleks oluşturmasını sağlayacak deprem simülasyon tırının şehrimize kazandırılması talebimizi Deprem Haftası vesilesi ile yinelemek istiyoruz. Bu hizmet, okul dönemlerinde çocuklarımıza, eğitim öğretimin tatile girdiği dönemlerde ise şehir meydanlarında vatandaşlarımızın kullanımına sunulmalıdır. Deprem bilinci ve deneyimi oluşturmak açısından sunulacak bu hizmet bir ayrıcalık değil bir zorunluluktur’’ diye ifade etti.

Yetkililere seslendi

Başkan Karancı gerekli bilincin kazandırılması adına yetkililere seslendi: ‘’Antalya Valiliğimiz, AFAD İl Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemizden bu konuda gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Antalya Büyükşehir ve 19 İlçe Belediyesi olmak üzere tüm yerel yönetimlerde, jeolojik-jeoteknik etütlerin işleyişinin ve kontrolünün mesleğinde uzman kişiler tarafından yapılmasını buradan bir kez daha yineliyoruz. Kadro planlamalarında bu eksikliklerin giderilmesinin takibini yapacağımızı belirtirken eksik kalınan noktalarda görev alabileceğimizin altını tekrar çiziyoruz’’ İlayda ZEYBEK