Kubilay ELDEMİRCİ'nin haberine göreİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Soner Akdoğan, kentin simgelerinden biri olan Kadın Yarığı’nından başlayarak iskeleye kadar uzanan bölgede ciddi anlamda çatlaklar gözlemlendiğini ifade ederek, acilen önlem alınması gerektiğinin altını çizdi. Milyonlarca yıl içinde oluşan falezlerin birçok türe ev sahipliği yapan doğa harikalarından biri olduğunun altını çizen Akdoğan, “Maalesef doğanın bizlere armağan ettiği birçok doğal güzellik gibi falezlerimizin de kıymetini bilemiyoruz. Falezlerin hemen üzerinde olan yapılaşma ve bu yapılaşmalara ilave edilen kaçak bölümler, yıllar içinde dalgaların falezleri eritmesiyle birlikte ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Antalya Valiliği, 2010 yılında Konserve Koyu’ndaki kütle hareketi sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bir rapor hazırlatmıştı. Bu raporda yalnızca Konserve Koyu değil falezlerin birçok bölgesinin tehdit altında olduğunun altını çizmişti. Ama geçen bu sürede ne yazık ki hiçbir önlem alınmadı” dedi.

0Ef6D9D7 1Cf8 4E09 A490 162B089E81De

ÇATLAKLAR DERİNLEŞİYOR

Akdoğan, özellikle Kadın Yarığı’nından başlayarak iskeleye kadar birçok bölgede ciddi çatlaklar gözlemlendiğini de hatırlatarak, “Bu çatlaklar her geçen gün biraz daha derinleşmektedir. Hatta bu bölgedeki bazı yapılarla ilgili geçmiş dönemde binanın deprem performansını sağladığı yönünde raporlar alındığına dair duyumlar aldık. Ancak bu bölgede yapılacak inceleme yalnız üst yapıyla ilgili değil, multidisipliner (çok branşlı) bir çalışmayla jeolojik, geoteknik, kıyı mühendisleri ve kaya mekanikçilerin de içinde olduğu bir heyet tarafından yapılmalıdır” diye konuştu.

90E703A3 348D 4B4D 9333 C1782222Fc8B

Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı: 1 Mayıs'ta Emeğe Saygı İstiyoruz Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı: 1 Mayıs'ta Emeğe Saygı İstiyoruz

CAN KAYIPLARI YAŞANABİLİR

Akdoğan açıklamasında, iskele mendireğinde ve Kaleiçi surlarında da göçme ve çatlaklar yaşandığını vurgulayarak şu uyarılarda bulundu: “Yine bu bölgede liman mendireğinde oluşan ve her geçen gün büyüyen çatlak, yaşamış olduğumuz sel afetinden sonra Kaleiçi surlarında oluşan göçmeler ve çatlaklar bu bölgede ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini bizlere göstermektedir. Bu konu son derece ciddiye alınması gereken bir konudur ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü istenmeyen bir durum yaşanması halinde can kayıpları yaşanması çok muhtemeldir. Umuyorum yetkililer bölgede bir facia yaşanmadan gereken çalışmaları en kısa sürede yaparlar. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak bu konuyla ilgili bir bilim kurulu oluşturup yapacağımız çalışmalar sonrasında ortaya çıkacak raporu ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Af4C6D26 4Ce9 4E99 9924 Eb49C427A593