Antalya’nın İbradı ilçesi Ürünlü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin ise en büyük yer altı gölü mağarası özellikle bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. 9 günlük kurban bayramı tatilinde 13 bin kişinin ziyaret ettiği mağarayı ortalama bir günde bin 450 kişi ziyaret etti. Turkuaz renkteki suyun üzerinde gezi botları ile mağaranın güzelliklerini keşfe çıkan yerli ve yabancı ziyaretçiler, Antalya’nın bu cennet kösesine hayran kaldı.

İbradı Belediye Başkanı Hatice Sekmen, mağaranın işletmesini İbradı Belediyesinin yürüttüğünü ve 9 günlük bayram tatili boyunca mağaranın yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından çok büyük ilgi gördüğünü söyledi.

"Ziyaretçi akınına uğradı"

Altınbeşik Mağarası’nın, milyonlarca yıllık sürecin izlerini taşıdığını, sodalı suyu ve turkuaz rengiyle dikkat çektiğini, Altınbeşik Mağarası’nın içinde yer alan sarkıt ve dikitlerle muhteşem görsel zenginliğe sahip olduğunun altını çizen Sekmen, günübirlik turlarla gelen yerli ve yabancı turistlerin mağaraya yoğun ilgi gösterdiğini anlattı. Belediye Başkanı Sekmen, "Altınbeşik Mağarası bayram tatili boyunca adeta ziyaretçi akınına uğradı" diye konuştu.

Alanya’da dostluk rüzgarı estiren festival Alanya’da dostluk rüzgarı estiren festival

"Bayram tatilinde 13 bin ziyaretçi ziyaretçi"

Yoğun bir haftayı geride bıraktıklarını anlatan Sekmen, "Kurban Bayramı’nda çok yoğun geçirdik. 9 günlük bayram tatili süresince yaklaşık 13 bin kişi ağırladık. Mağarada hizmet veren belediye personellerimiz her zaman olduğu gibi ziyaretçilerimize en güzel hizmeti vermeye çalıştılar. Bayram tatili ve okulların kapalı olması nedeni ile genelde yerli turistler ve yerli turlar ağırlıkta geldi. Onun haricinde Alman basta olmak üzere Rus misafirlerin yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyoruz. Mağaramızın su seviyesi oldukça iyi. Ziyaretçi sayımız geçen yıllara göre her geçen gün artmaktadır. Her geçen yıl bir önceki yıla göre ziyaretçi sayımız artarak rekor kırıyoruz” dedi.

“Altınbeşik Mağarası ülkemizin gözbebeği”

Altınbeşik Mağarası’nın Türkiye’nin gözbebeği olduğuna dikkat çeken Sekmen, söyle devam etti:

“Yöremizin alternatif turizme kazandırılması ile birlikte düğmeli evleri ile beraber Altınbeşik Mağarası bölgenin en önemli değeri, Hatta Türkiye’nin en önemli değeri. Çünkü burası Dünyanın en büyük 3’üncü büyüklükteki yer altı gölü mağarası özelliğini taşıyor. İçeride görülmeğe değer sarkıt ve dikitler çok güzel bir havası var. Ziyaretçiler yaz kış 17 derece sıcaklığı ile içerideki görsel ile karşılaşınca hayran kalıyorlar. Çok güzel gezi gerçekleştiriyorlar. Burada 5 adet bot var. Bu botlarla gelen ziyaretçilere güzel bir bot turu düzenliyoruz. Gidiş geliş 20 dakika sürüyor. 200 metre gidip, 200 metre geliyorsunuz. Mağaranın sadece 200 metrelik bölümünü botlarla gezebiliyoruz. Mağaramıza bu yıl özellikle Alman ve Rus turistlerin yoğun bir ilgisi var. Günlük Manavgat Antalya çıkışlı en az 15-20 tane tur firmaları düzenli olarak tur düzenliyorlar" şeklinde konuştu.

Kaynak: iha