Antalya Yapı Malzemeleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANTSİAD) mayıs ayı olağan toplantısı Antalya’da bir otelde gerçekleştirildi. Toplantıya, ATSO Ve AOSB Başkanı Ali Bahar,  TİMDER ve TİMFED Başkanı Kemal Yıldırım, DİMSİAD Başkanı Halil İbrahim Çerçi,  ANTGİAD Başkanı Ercan Yavaş, ANTİAD Başkanı Bilal Köleoğlu, YÖRSİAD Başkanı Mustafa Alper Oral, ANTİKAD Başkanı Fatma Kotanak, OSİAD Başkanı Mehmet Atılgan,  AGİDER Başkanı G. Gökçen Atmaca, ATİP Başkanı Rafet Aslan ve çok sayıda iş insanı katıldı. ANTSİAD Başkanı İlhan Kurtar, yaptığı konuşmada derneğin bir değişime girerek Antalya Tesisat Ve İnşaat Malzemecileri Derneği (ANTİMDER) olan isminin Antalya Yapı Malzemeleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANTSİAD) olarak değiştiğini söyledi.

84Aa2082 B771 4B29 Bb64 8D629A3Fb513

BİRBİRİMİZİN RAKİBİ DEĞİLİZ

ANTİMDER olarak büyük işler yaptıklarının altını çizen Kurtar, “7 Şubat’ta gerçekleşen genel kurulumuzda tüzük ve isim değişikliğine gideren ANTSİAD adını aldık. Yeni isim ve vizyonumuz ile yapı sektöründe tüm paydaşları bir araya getirme hayaliyle yeni bir yola çıktık” dedi. Toplantıda bulunan dernek başkanlarına seslenen Kurtar, “Diğer dernekler ne bizim rakibimizdir, ne de biz birbirimizin alternatifi değiliz. Sizlerin başarılarını alkışlıyor ve destekliyoruz. Aynı konularda, farklı zamanlarda yapılan faaliyetler,  kimi zaman finansal kimi zamana operasyonel sebeplerle istenen etkiyi yaratmamaktadır. Bir araya gelerek bazı organizasyonları daha etkili hale getirebiliriz” diye konuştu.

 

ÜRETİM VE DEPOLAMA ALANI YOK

Başkanı Kurtar, dernek üyelerinin birçoğunun komitelerde, komisyonlarda ve ATSO meclisinde yer aldığını ve kendilerini ATSO'da temsil ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Şehrimizde en büyük sorunlardan biri, üretim ve depolama alanı bulunamamasıdır. Yıllardır süren bu problem artarak devam etmektedir. Toplu işyerleri geliştirilememesi nedeniyle mevcut üretim alanları, güvenliksiz, derme çatma kimi zaman yolu dahi olmayan on binlerce işyerinden oluşmaktadır. Tüm sektörlerde üretici ve satıcılar, bu derme çatma alanlara fahiş kiralar ödemektedir. Yine bu alanlar denetimden uzak işletmeleri barındırmaktadır. Yapı malzemelerinde hem açık hem kapalı alana ihtiyacı bulunmaktadır. Hayata geçirilen özel depolar ve üretim alanları kısıtlı ve rant amaçlıdır”

İSTİŞARE KURULLARI OLUŞTURULSUN

Yükselen maliyetler arasında fahiş kiraların bulunduğunu ve bu durumun büyük sıkıntı yarattığını hatırlatan Kurtar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sebeple ATSO'nun hayata geçireceği, toplu işyerleri ve küçük sanayi tesisleri için kooperatiflerin kurulma aşamasına gelindiğini mutlulukla takip ediyoruz. ANTSİAD bu konunun tarafıdır, üyelerimizin ihtiyaç duyduğu işyerleri için katkı koymaya hazır olduğumuzun bilmenizi isterim. Bir diğer talebimiz, şehrimizdeki iş dünyası dernek başkan ve yönetim kurullarının ATSO önderliğinde bir araya getirilmesi ve istişare kurulları oluşturulmasıdır. Ayrıca, Antalya dünyadaki marka şehirlerden biridir. Ulaşım, konaklama sorunu olmaması gibi birçok olumlu pozisyonumuz nedeniyle, yapı fuarının, şehrimize tekrar kazandırılması gerekmektedir. ATSO, ANFAŞ ile köprü olup, TİMDER ve TİMFED ile bu fuarı gerçekleştirebilir.”

 HABER MERKEZİ 

ALTSO Başkanı Erdem, Ukrayna Antalya Konsolosu’nu ağırladı ALTSO Başkanı Erdem, Ukrayna Antalya Konsolosu’nu ağırladı

 

Editör: Antalya Saati