MMO Başkanı İbrahim Atmaca yeni dönem projelerini açıkladı

 TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte geçmiş dönemdeki çalışmalarını değerlendirerek, yeni dönem çalışmalarını aktardı. MMO’nun Şube Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, ‘’Kamuoyunu bilgilendirmek üzere meslek, şehir ve ülke sorunlarına karşı çözüm odaklı öneriler sunmaya devam edeceğiz’’ diye konuşarak yeni dönemlerinin hareketli geçeceğine dikkat çekti.

‘YA VEZİR YA REZİL OLACAĞIZ’

İklim krizinden en çok etkilenecek olan şehrin Antalya olduğuna dikkat çeken Başkan Atmaca, gerekli önlemlerin alınmaması halinde sıkıntının büyük olacağını işaret etti. Bu bağlamda öncelikli hedeflerinin mevcut altyapı sistemlerinin revüzyonu olduğunu ifade eden Atmaca, ‘’İklim değişikliği ile birlikte yağış rejimi de değişti. Drenaj sistemlerimiz eski yönetmeliklere göre yapılmış durumda. Şu bir gerçek ki bu yağışlar sürecek. Alt yapıyı hazır hale getirmeliyiz. Aksi takdirde ya vezir ya rezil olacağız’’ dedi.

AFAD AÇIKLAMIŞTI

Atmaca, şehrin sürdürülebilirliği için yapılabilecek çalışmaları açıkladı. İklim değişikliği ile mücadelede Antalya’nın lider bir şehir olabileceğini söyleyen Atmaca, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Yerel yönetimler alanında uzman bilim insanları, akademisyenler ve meslek odaları ile birlikte çalışmalı. Yağış projeksiyonlarına göre geniş kapsamlı çalışmalar yaparak bütün Türkiye’ye örnek bir şehir olabiliriz. Bunu yapmazsak da AFAD’ın açıkladığı üzere iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgenin Akdeniz Havzası olduğunu söylemek mümkün’’ ifadelerini kullandı.

İSTİHDAM İÇİN KOLLARI SIVADILAR

4 yıllık fakülte mezunlarının ara eleman olarak istihdam edilmesi gerçeğiyle yüz yüze olduklarını belirten Atmaca, ‘’İşin niteliği, çalışanın vasfı ile uyumsuz olunca bir sosyal adaletsizlik söz konusu oluyor. Bu konuda Milli Eğitim ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde denetim mekanizmalarının çalışması ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor’’ dedi. Ayrıca meslektaşlarının istihdamına destek olmak amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini belirten Başkan Atmaca, ‘’Meslektaşlarımızın niteliklerini geliştirecek, günümüz dinamiklerine uygun bilgisayar destekli eğitimlere 2021’in ekim ayı itibarıyla başlamıştık. Bu dönem de farklı disiplinlere ait eğitimleri arttırarak sürdürmeyi amaçlıyoruz’’ diye konuştu.

‘HİZMET BİNAMIZ SIFIR ENERJİLİ OLACAK’

Tamamladıkları dönemde ‘neredeyse sıfır enerjili bina farkındalığı’ ile ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Atmaca, bu çalışmaların yeni dönemde de devam edeceğini ifade etti. Atmaca, ‘’İlgili kurum ve kuruluşlarla birlikte neredeyse sıfır enerji bina farkındalığının artırılması konusunda seminer ve webinar çalışmaları düzenleyerek, bu konuda farkındalığı yükselttik. Hatta hizmet binamızın neredeyse sıfır enerjili olması için gerekli ön analizleri de tamamladık. Önümüzdeki süreçte hizmet binamızı neredeyse sıfır enerjili bina haline getirerek, örnek bir model olarak kamuoyunun ilgisine sunacağız’’ diye kaydetti.

Veltan: "Adaletin kılıcı keskin olmalıdır, ancak siyasi hesaplarla değil, hukuki prensiplerle hareket etmelidir" Veltan: "Adaletin kılıcı keskin olmalıdır, ancak siyasi hesaplarla değil, hukuki prensiplerle hareket etmelidir"

İKLİM KONGRESİ YAPILACAK

MMO’nun geçmiş döneminde imzalanan bir protokolden bahseden Başkan Atmaca, ‘’Tamamladığımız dönemde şubemiz ve Plan T Fuarcılık arasında bir protokol imzalandı. Bu kapsamda 11-14 Aralık 2024 tarihlerinde Anfaş'ta gerçekleştirilecek olan 2’nci Hoteltech Antalya Otel Teknik Ekipman ve Malzemeleri İhtisas Fuarı ile birlikte Ulusal İklimlendirme Kongresi iklim 2024'ü birlikte gerçekleştireceğiz. Gerekli ön protokol çalışmalarını tamamladık.  Yeni dönemde şubemizin geleneği haline gelmiş iklim kongresini düzenleyeceğiz’’ dedi. HABER MERKEZİ