Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Antalya’nın en önemli sorunları ve çözüm önerilerine yönelik kapsamlı bir şekilde hazırladığı seçim manifestosunu kamuoyuyla paylaştı. Başkan Hasan Şerçiler, düzenlediği basın toplantısında 14 ana başlıkta hazırlanan seçim manifestosunu kitapçık halinde açıkladı. Büyükşehir ve ilçe belediyeler ile seçimlere girecek siyasi partilerin İl başkanlıklarına gönderilecek seçim manifestosuna 15 Mart itibariyle yanıt beklediklerini kaydeden Çerçiler, “Antalya’nın çözüm bekleyen önemli soruları var. Bu kentin hem damar tıkanıklığı hem tansiyonumuz var. Bu sorunları çözmezsek kalp krizi kaçınılmaz olacak” diye konuştu.

14 ANA BAŞLIK VAR,  SİYASİ PARTİLERE GÖNDERECEĞİZ 

Çerçiler, manifestoda Konyaaltı Sahili’nden Kaleiçi’ne, EXPO alanından Pil Fabrikası’na, Lara Kent Parkı’ndan, Deprem Master Planı ve Vakıf Çiftliği’ne kadar kent için hayati öneme sahip 14 ana başlık ve detay bulunduğunu vurgulayarak, “Konyaaltı Sahili ile ilgili yeni seçilecek Büyükşehir Belediye Başkanına da 2 ay süre vereceğiz. Konyaaltı Sahili’nde projeye uygun çalışma yapılmazsa suç duyurusunda bulunacağız. Suç duyuru metnimizi de hazırladık. Kaleiçi UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınması için başvuracağız. Ancak Kaleiçi için bir takım düzenlemeler yapılmalı. Seçim manifestosunu Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve seçime girecek siyasi partilerin il başkanlıklarına göndereceğiz” dedi.

CİDDİ EKONOMİK SORUNLAR VAR

Çerçiler, bu dönem seçilecek yerel yönetimleri, her zamankinden daha ciddi ekonomik sorunlar beklendiğini de hatırlatarak, “Bu bağlamda, yerel yönetim seçimleri daha etkin yönetim anlayışında, halka dönük, çağdaş, kaynakları doğru, yerinde ve verimli kullanan yerel yöneticilerin, yönetimlerin, işbaşına gelmeleri açısından oldukça önemlidir. Bugünkü iktidar, 20 yıldır toplumun önemli bölümünün benimsemediği birçok yasada torba yasalarla değişiklik yapılmasına ya da yeni yasalar çıkarılmasına karşın; ülkemiz bir seçim dönemine daha toplumun bütün kesimlerinin siyasal temsiline olanak sağlayan seçim yasaları ve tüm halkın demokratik olarak aday olabileceği, sadece parti liderlerinin değil halkın belirlediği ya da onayladığı adaylarla seçime gidilebilecek bir siyasi partiler yasasından yoksun olarak girmektedir. Her seçim döneminde yaşanan sorunlar özellikle aday belirlemelerdeki gariplikler bu seçim döneminde de yaşanmaktadır” diye konuştu.

KENT HİZMETİNDE KULLANILACAK PARALAR REKLAMLARA HARCANIYOR 

Yerel yönetimlerin bu güne kadar; halka dönük yerel yönetim anlayışını ve halkla ilişkileri hayata geçiremediğini de iddia ederek, şöyle konuştu: “Kentlerimizde binlerce yoksul insan varken, çocukların, kadınların, gençlerin sorunları çözülmemişken, çarpık kentleşmeyi arttırırcasına milyonlarca parti bayrağı kentlerimizi kaplayacak, kent hizmetlerinde kullanılması gereken çok büyük miktardaki paralar reklam amacıyla harcanacaktır. Harcamaktadır. Yapılan açıklamalar, her yerde her an karşımıza çıkacak yüzler, binlerce aslı astarı olmayan vaat ve sloganlar halkımızın kimi tercih etmesi gerektiği konusunda çok da iyi ipuçları vermeyecek, halkımız kararsız kalacak, yine oyunu tahminlere göre kullanacaktır.”

GENELE YÖNELİK GÖRÜŞLER

Vali Şahin teleferik kazazedelerini hastanede ziyaret etti Vali Şahin teleferik kazazedelerini hastanede ziyaret etti

Mimarlar Odası Antalya Şubesi olarak, adaylara yapacakları ve programlarıyla ilgili sorular yöneltmek yerine, kentle ilgili, teknik ve bilimsel doğrular doğrultusunda yapılması gerekenlerle ilgili, çeşitli konularda görüşleri rapor halinde açıkladıklarının altını çizen Çerçiler, şöyle devam etti: “Hazırladığımız bu seçim çalışması; bugünkü yerel yönetim sisteminin, kentlerin uyumlu ve sağlıklı kentleşmeleri, halkın yaşam standartlarının yükseltilmesi, daha etkin yerel yönetimlerin oluşması için yerel yönetim sisteminin geliştirilmesiyle planlama, kentleşme ve halka dönük çağdaş yönetim anlayışı ile ilgili, genele yönelik görüşlerimizi kapsamaktadır. Çalışmada ele aldığımız yerel yönetim sisteminin geliştirilmesi ile ilgili; tüm çevrelerin, kurumların, bilim insanlarının, sivil toplum örgütlerinin ve meslek örgütlerinin görüşleri alınarak, üzerinde mutabakat sağlanacak yasa ve yönetmeliklerin kısa sürede çıkarılabileceğini düşünmüyoruz..”

MANİFESTODAKİ 14 PROJE 

Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin seçim manifestosunda sıraladığı 14 önemli başlık şöyle: “Yerel yönetim sisteminin geliştirilmesi, planlama -sakınım master planının biran önce hayata geçirilmesi (kent vizyonu, deprem master planı, sürdürülebilir kentsel hareketlilik planı gerçekleştirilmesi, ulaşım master planı), Konyaaltı sahil bandı, Antalya Kent Müzesi, Kaleiçi, Balbey, Antalya Pil Fabrikası yerleşkesi, Lara Kent Parkı, Vakıf Çiftliği, gastronomi meydanı oluşturulması, kentin kültürel ve sanatsal faaliyetler ve ürünlerle zenginleştirilmesi, kış turizmi için Saklıkent’in işlevlendirilmesi, EXPO alanının kent yaşamına kazandırılması, Antalya için hayallerimiz.”

HABER MERKEZİ