CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı " Başkanımızı yedirmeyiz" CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı " Başkanımızı yedirmeyiz"

İYİ Parti Antalya İl Teşkilatı’nın 19 Mart Salı günü medya kuruluşlarına basın daveti göndermesi üzerine birçok gazeteci davete katılmış ve ardından saygısızlığa uğramıştı. Konu ile ilgili tepki gösteren Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi açıklama yaptı. Yapılan saygısızlığı eleştiren ÇGD,  ‘’İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasına ‘Basınımızın güzide temsilcileri’ diyerek başladıktan sonra ve henüz konuşması devam ederken, yine bazı parti yetkilileri, masaya İyi Parti Kaş İlçe Teşkilatı üyelerinin oturacağını belirterek; oturdukları masada toplantıyı izleyen gazetecilerin masayı terk etmelerini istedi. Bunun üzerine henüz Akşener’in konuşması devam ederken gazeteciler salonu terk etti. İyi Parti yetkililerine basın toplantılarında gazetecilerin “ihmal edilebilir unsurlar” olmadığını hatırlatırız’’ diye kaydetti.

‘GAZETECİLER ONURLARINI KORUMAYI BİLİR’

Basın mensupları olmadan basın toplantılarının bir anlam ifade etmediğini hatırlatan açıklaması ile ÇGD, ‘’Gazeteciler basın toplantılarının asli unsurudur. Gazetecileri almadığınız salonlarda basın toplantısı yapmanıza gerek yoktur. Bu tür saygısız tutumların Türkiye’de basını kontrol etmek ve gerçeği dile getiren gazetecileri susturmak için elinden geleni yapan baskıcı iktidar anlayışının uzantısı olduğunun da farkındayız. Ancak gazeteciler onurlarını nasıl koruyacaklarını bilirler. Karşılaştıkları saygısız tutum sonrasında birlik ve dayanışma içinde salonu terk eden meslektaşlarımızın yanındayız’’ ifadelerini kullandı.

Haber merkezi